Farmacja

Katedra i Zakład
Toksykologii
TOKSYKOLOGIA (semestr 8)

OPIS PRZEDMIOTU

Treści ogólne przedmiotu:

Podstawowe pojęcia z toksykologii ogólnej: definicje, losy ksenobiotyków w ustroju, różne mechanizmy działania toksycznego, efekty działania toksycznego. Zasady oceny narażenia oraz postępowania w zatruciach. Toksykologia szczegółowa obejmująca zatrucia wybranymi ksenobiotykami: lekami, alkoholami, substancjami psychoaktywnymi, rozpuszczalnikami organicznymi (w tym stosowanymi w przemyśle farmaceutycznym), związkami nieorganicznymi oraz metalami i pestycydami. Wybrane zagadnienia dotyczące: toksykometrii i metod alternatywnych stosowanych w toksykologii, metod oceny toksyczności ostrej, podostrej, przewlekłej, działania rakotwórczego, mutagennego i teratogennego. Problem zanieczyszczenia środowiska substancjami chemicznymi, w tym leczniczymi i ich metabolitami.

REGULAMINY

PLANY

FAKULTET: Toksykologia kliniczno-sądowa (semestr 8)

OPIS PRZEDMIOTU

Poszerzenie wiedzy z toksykologii ogólnej o podstawowe zagadnienia z toksykologii kliniczno-sądowej dotyczące materiału biologicznego i stosowanych technik analitycznych, substancji wykorzystywanych w celach przestępczych, leków stosowanych poza wskazaniami, zaskakujących przypadków zatruć oraz modeli obliczeniowych wykorzystywanych w ocenie stanów trzeźwości.

PLANY

FAKULTET: Naturalni zabójcy – najsilniejsze trucizny stworzone przez naturę (semestr 4)

OPIS PRZEDMIOTU

Poszerzenie wiedzy na temat trucizn pochodzenia naturalnego (jadów, toksyn bakteryjnych oraz toksyn zwierząt morskich, substancji pochodzenia roślinnego, związków psychoaktywnych), ich podstawowej charakterystyki oraz zagrożeń, jak i rozpoznawania trujących gatunków. Zapoznanie się z charakterystyką i zagrożeniami związanymi z bronią biologiczną.

PLANY