OPIS PRZEDMIOTU
Treści ogólne przedmiotu:
Podstawowe pojęcia z toksykologii ogólnej: definicje, losy ksenobiotyków w ustroju, różne mechanizmy działania toksycznego, efekty działania toksycznego. Zasady oceny narażenia oraz postępowania w zatruciach. Toksykologia szczegółowa obejmująca zatrucia wybranymi ksenobiotykami: lekami, alkoholami, substancjami psychoaktywnymi, rozpuszczalnikami organicznymi (w tym stosowanymi w przemyśle farmaceutycznym), związkami nieorganicznymi oraz metalami i pestycydami. Wybrane zagadnienia dotyczące: toksykometrii i metod alternatywnych stosowanych w toksykologii, metod oceny toksyczności ostrej, podostrej, przewlekłej, działania rakotwórczego, mutagennego i teratogennego. Problem zanieczyszczenia środowiska substancjami chemicznymi, w tym leczniczymi i ich metabolitami.
REGULAMINY
OPIS PRZEDMIOTU
Poszerzenie wiedzy z toksykologii ogólnej o podstawowe zagadnienia z toksykologii kliniczno-sądowej dotyczące materiału biologicznego i stosowanych technik analitycznych, substancji wykorzystywanych w celach przestępczych, leków stosowanych poza wskazaniami, zaskakujących przypadków zatruć oraz modeli obliczeniowych wykorzystywanych w ocenie stanów trzeźwości.
OPIS PRZEDMIOTU
Poszerzenie wiedzy na temat trucizn pochodzenia naturalnego (jadów, toksyn bakteryjnych oraz toksyn zwierząt morskich, substancji pochodzenia roślinnego, związków psychoaktywnych), ich podstawowej charakterystyki oraz zagrożeń, jak i rozpoznawania trujących gatunków. Zapoznanie się z charakterystyką i zagrożeniami związanymi z bronią biologiczną.